Podsumowanie projektu ,,Dbamy o zdrowie i ratujemy życie”

W dniach od 30 maja do 4 czerwca 2016r. odbył się w szkole tygodniowy projekt związany z programem profilaktyki ,,Dbamy o zdrowie i ratujemy życie”. Do projektu włączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele.

Zadania charakteryzowały się różnym stopniem trudności i realizowane były wśród przedszkolaków, klas I-III oraz klas IV – VI.  Maluchy w ramach działań prozdrowotnych wzięły udział w konkursach plastycznych podjętych we współpracy z  Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we Włocławku – „Czyste powietrze wokół nas” oraz „Nie pal przy mnie, proszę”. Zaprojektowały także własnoręcznie strony do książki kucharskiej, umieszczając na nich przepisy na sałatki owocowe i warzywne wzbogacone oprawą plastyczną. Przepisy były inspiracją do działań kulinarnych. Dzieci brały udział w zabawie – Zgadnij, co to za owoc lub warzywo? Następnie w grupach wykonały zdrowe i pyszne sałatki. Sądząc po minach i apetytach, niewątpliwie degustacja sprawiała im wiele przyjemności. Mając na uwadze zdrowy styl życia, nie sposób zapomnieć o sporcie i rekreacji. Zabawy ruchowe w lesie okazały się niezłym sposobem na przyjemne i zdrowe spędzanie czasu. Klasy starsze miały możliwość zadbać o kondycję fizyczną podczas Gminnego Turnieju piłki nożnej chłopców o Puchar Dyrektora Szkoły w  Fabiankach. W turnieju wzięli udział cztery szkoły z Gminy Fabianki: SP Fabianki, SP Nasiegniewo, SP Świątkowizna, SP Cyprianka. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Nasiegniewie , która nie przegrała żadnego meczu. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Fabiankach. Trzecie miejsce przypadło drużynie SP Cyprianka a czwarta była Szkoła Podstawowa w Świątkowiźnie. Po zakończonym Turnieju został wręczony Puchar zwycięzcom  przez Panią Dyrektor Marzenę Baranowicz. Pozostałym drużynom wręczono dyplomy za udział w Turnieju. W ramach projektu na Sali Gimnastycznej zostało przeprowadzone dla klas IV-VI szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie prowadziła pani Ewa Szmajda - pielęgniarka szkolna. Dzieci biorące udział w szkoleniu mogły same dokonać pierwszej pomocy, wykonując pozycję bezpieczną oraz na fantomie ćwiczyć resuscytację. Maluchy również uczestniczyły w akcji – Ratujemy i uczymy ratować. Podczas zajęć edukacyjnych oglądały film instruktażowy, omawiały etapy udzielania pierwszej pomocy, przypomniały alarmowe numery telefonów i uczyły się, jak szybko wezwać pomoc. W dniu 3 czerwca został przeprowadzony konkurs multimedialny na  przepis kulinarny związany ze zdrową żywnością. Wygrała klasa IV, drugie miejsce przypadło klasie VI, natomiast III miejsce zajęła klasa V. W tym samym dniu na godzinie wychowawczej dzieci klas IV-VI wykonywały sałatki i kanapki, które prezentowały w swoich prezentacjach multimedialnych. W sobotę 4 czerwca odbył się Dzień dziecka i Dzień sportu. Maluchy hasały na zjeżdżalni i tańczyły z rodzicami. Niezłym widowiskiem było przeciąganie liny. Dzieci wraz z rodzicami rywalizowały między poszczególnymi klasami. Po zakończonej konkurencji dziewczęta miały okazję sprawdzić się w zbijaka przeciwko rodzicom i nauczycielom, natomiast chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej z Tatusiami. Przed meczem piłki nożnej odbyły się wyścigi rzędów gdzie klasy IV-VI rywalizowały między sobą w różnych konkurencjach. W tym czasie klasy 0- III mogły malować kolorowy świat na polbruku, pomalować twarz lub zatańczyć zumbę.  Projekt zakończył się wycieczką rowerową do lasu, gdzie na miejscu wyznaczonym do odpoczynku, dzieci miały okazję spotkać się z leśniczym lasu w Witoszynie oraz zjeść ciepły posiłek. Projektowi towarzyszyły dekoracje tematyczne – wystawy prac konkursowych oraz gazetki poglądowe : pierwsza pomoc przedmedyczna, zdrowy styl życia oraz „Smaczna i zdrowa gazetka witaminowa”. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do organizacji projektu. Miejmy nadzieję, że powyższe działania utrwalą postawę dbałości o zdrowie oraz udzielania pomocy innym.

Opracowanie :  Danuta Raszkiewicz, Przemysław Strzelecki

DZIEŃ DZIECKA -

Projekt "Dbamy o zdrowie" -

Tydzień zdrowia - sałatki i surówki -