Warsztaty świąteczne w klasie I - zdobienie pierniczków

W świątecznym nastroju…

Pierniczkowy zawrót głowy

Dnia 15 grudnia 2016 roku w szkole rozniósł się miodowo - korzenny aromat. To uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w warsztatach świątecznych zdobienia pierniczków. Zajęcia miały na celu przybliżenie tradycji  bożonarodzeniowych oraz historii wypieku ciasteczek.

Dzieci z dużym zaangażowaniem  dekorowały różnokształtne pierniczki  barwnymi lukrami i posypkami, podśpiewując przy tym kolędy.  Warsztatom towarzyszył świąteczny nastrój    i  ciepła atmosfera.

Serdeczne podziękowania składamy p. Beacie Stankiewicz za pomoc w organizacji niezapomnianych warsztatów, a w szczególności za wypiek tradycyjnych pierniczków. Ciasteczka będą na pewno ulubionym smakołykiem na wigilijnym stole.

Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

„Polska tradycja piernikowa sięga czasów kuchni starosłowiańskiej. Pierniki, zwane miodownikami, znane były u słowiańskich pogan jako mieszanina miodu i grubo miażdżonej pszenicy.

Od XIV wieku do miodowników dodawano „pierne” czyli pieprzną przyprawę korzenną, od której wzięła się też nazwa pierników. Wyrobienie ciasta wymagało żmudnej i ciężkiej pracy, ze względu na jego gęstość i twardość. Ciasto dojrzewało bardzo wolno i mogło być przechowywane w stanie surowym przez kilka miesięcy. Ciasto leżakowało czasem i ponad 20 lat, często zarabiano je w dniu narodzin dziecka, by upiec piernik na wesele. Zaczyn był tak cenny, że stanowił część posagu panny młodej Z biegiem czasu pierniki stawały się coraz bardziej popularne – wyrabiano je przez cały adwent. Przed święta Katarzyną pieczono małe „katarzynki”, najczęściej w kształcie serduszek, na świętą Katarzynę rozpoczynano pieczenie dużych pierników na świąteczny stół, na świętego Mikołaja wypiekano „mikołajki” – pierniczki w różnych kształtach, dołączane do mikołajkowych prezentów, zaś w XIX wieku stały się nieodzowną ozdobą choinek”( źródło – krainarumianku.pl)

Pierniki świąteczne warto piec nie tylko dla ich smaku, ale do podtrzymania tej pięknej tradycji i integracji. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż pachnąca choinka i pięknie udekorowane pierniczki.

opr. Danuta Raszkiewicz

Zobacz galerię zdjęć