12.10.2018 r. - JUBILEUSZ 90-LECIA NAUKI W OBECNYM BUDYNKU SZKOŁY

„W Fabiankach zaraz za lasem
zaczynała się droga do nieba.
Anioły nią chodziły i dzieci,
a czasem
niebo szło drodze naprzeciw.”

Jerzy Pietrkiewicz

Jubileusz 90-lecia obchodzi się tylko raz… Ten dzień nadszedł 12.10.2018 r.! To wtedy w Szkole Podstawowej im. Jerzego Pietrkiewicza w Fabiankach miało miejsce szczególne wydarzenie –  Jubileusz 90 - lecia  nauki w obecnym budynku szkoły. Inicjatorami tej uroczystości było grono pedagogiczne na czele z panią dyrektor mgr Marzeną Baranowicz. Obchody 90 – lecia rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Józefa w Szpetalu Górnym celebrowaną przez ks. kan. Dariusza Fabisiaka – proboszcza Parafii. Oficjalna cześć uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej w naszej szkole.

Była to doskonała okazja do wspomnień, dotyczących miejsca, w którym zostawiło się część życia. To bardzo ważna chwila dla wszystkich: uczniów, rodziców, absolwentów, nauczycieli i pozostałych pracowników. Szkoła bowiem, cytując Ks. M. Grochowiaka, to  „(...) przybytek kultury i oświaty, to matka, siła duszy polskiej. Ona jest kuźnią młodych serc i dusz. W niej zahartowana młodzież przetrwa najgorsze burze”. Świadomi wagi przytoczonych słów pragnęliśmy oddać cześć tym wszystkim, którzy zetknęli się z naszą szkołą na przestrzeni dziejów i z wielkim poświęceniem dbali o to, by wykuwać charaktery swoich podopiecznych.

W tym dniu obchodziliśmy także setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości jest dla nas - Polaków jednym z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Dla upamiętnienia tak ważnego jubileuszu przygotowaliśmy okolicznościową publikację oraz drobne pamiątki związane z historią szkoły w Fabiankach. Nieodłącznym elementem tego niezwykłego wydarzenia, oprócz zaproszonych gości, życzeń i prezentów był także tort urodzinowy, przypominający otwartą księgę, symbolizującą wiedzę, którą uczniowie zdobywali w murach naszej szkoły przez 90 lat. Do jego skosztowania zaproszono po kulminacyjnym punkcie uroczystości. Była nim część artystyczna przygotowana przez uczniów i absolwentów. W trakcie przedstawienia dzieci z klasy I złożyły ślubowanie i zostały przyjęte do szkolnej społeczności. Po uroczystości wszyscy goście obejrzeli przygotowaną wystawę -  piękne prace dzieci, informacje o patronie i okolicznościowe gazetki.

Nasz jubileusz był połączeniem tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, wspomnień z planami na przyszłość. Stał się także doskonałą okazją do spotkania po latach i integracji absolwentów oraz do refleksji nad historią szkoły i perspektywami jej rozwoju.