Informacja

 

Działa już nowa strona szkoły:

http://spfabianki.szkolnastrona.pl/

Wszystkie aktualności będą zamieszczane na nowej stronie szkoły!

 
PROJEKT EDUKACYJNY – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


Bo błąd w mowie – to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali.

Janusz Korczak

 

Uczniowie naszej szkoły kultywowali tradycje związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Dzieci w oddziałach przedszkolnych łamały swoje języki podczas zabawnych rymowanek. Uczniowie z klas pierwszych zapoznali się z materiałami z Narodowego Centrum Kultury „Opowieści z Babcinego Podwórka. Językowy spacer wśród nazw roślin i zwierząt w polszczyźnie” oraz stworzyły przepiękne kolorowanki.  Dzieci z drugiej i trzeciej klasy poznały prezentację „Ze słownikiem do ZOO. Językowa wycieczka po świecie nazw zwierząt w polszczyźnie” oraz pięknie pomalowały swoje prace plastyczne. W klasie czwartej uczniowie poznawali związki frazeologiczne, przeobrazili się w wybrane postacie literackie oraz stworzyli krótką piosenkę na temat zapożyczeń językowych. W klasie piątej zapanowała burza mózgów, w której efekcie powstała mapa myśli związana z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Szóstoklasiści wykonali Lapbooka na temat języka polskiego. Siódmoklasiści stworzyli hasła reklamowe promujące dbałość o język ojczysty. W ósmej klasie zapanowały memy dotyczące poprawności językowej.

Podobnie jak przedszkolaki, chętni uczniowie klas starszych łamali sobie języki, a kilka swych zmagań uwiecznili na filmikach, które będzie można obejrzeć na padlecie podsumowującym projekt. Oprócz języków łamali sobie też głowy, by miłość do języka ojczystego wyrazić w poetycki sposób. Dzięki temu powstały ody do języka ojczystego.

Wszystkie działania miały na celu rozbudzanie zainteresowań lingwistycznych oraz krzewienie miłości do polszczyzny. Stały się przy tym okazją do świetnej zabawy twórczej.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 
Informacja
W związku z trudną sytuacją naszych wschodnich sąsiadów, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Pietrkiewicza w Fabiankach postanowiła dołączyć się do zbiórki rzeczy dla osób szukających schronienia w Polsce.

Od poniedziałku 28.02.2022 do czwartku 03.03.2022 w godzinach pracy szkoły odbędzie się zbiórka. Zebrane rzeczy przekazane zostaną do włocławskiego Caritas.

Potrzebne są:

  • Koce, śpiwory, pościele, ręczniki, karimaty – czyste i niezniszczone;
  • Ubrania damskie, męskie, oraz dziecięce czyste i niezniszczone, bielizna-nowa;
  • Środki czystości i środki higieniczne (m.in. pampersy, podpaski, mokre chusteczki, pasty do zębów, kremy, szampony);
  • Żywność długoterminowa: jedzenie w puszkach, makarony, ryże, kasze, mleko modyfikowane dla dzieci, kaszki i słoiczki dla dzieci;
  • Materiały opatrunkowe;
  • Woda pitna

Wszystkie wyżej wymienione rzeczy prosimy przekazywać do Pani Moniki Dzioba.

Zebrane przedmioty przekażemy do włocławskiego Caritas w piątek 04.03.2022.

 
Dzień Dinozaura26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Już w piątek rozpoczęliśmy w szkole niezwykłą wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. Tego dnia jedna z sal zamieniła się w niezwykły ”jurajski park”, w którym oglądaliśmy przyniesione przez dzieci zabawki- dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach. Każdy mógł wykonać sobie zdjęcie w przygotowanej fotobudce. Tego dnia dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, z których dowiedziały się jak żyły dinozaury, kim jest paleontolog. Wykonały wiele prac plastycznych, a także edukacyjnych, dzięki temu Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.

 
Program „Działaj z Impetem”


We wrześniu 2021 roku oddział przedszkolny naszej szkoły przystąpił do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Działaj z Impetem”.

Program jest m.in. realizowany z dziećmi 6-letnimi na świetlicy szkolnej. We wrześniu została wykonana gazetka ścienna informująca o programie. Znalazły się tam też karty pracy wykonane przez dzieci. Przeprowadzone zostały także zajęcia z dziećmi na podstawie scenariusza - „Wiem, co wrzucać do żółtego pojemnika”. Dzieci na świetlicy zostały zapoznane także z prawidłową segregacją odpadów, z sortowaniem, przetwarzaniem i recyklingiem butelek PET. Na zajęciach odbył się pokaz filmików - Podróże Mieci i Impeta, oraz co się dzieje z butelkami PET po wrzuceniu do żółtego pojemnika. Wykonana została przez dzieci przy pomocy nauczyciela karta pracy listopadowa, grudniowa, styczniowa i lutowa. Karty pracy zostały odesłane w formie zdjęcia na stronę www.działajzimpetem.pl

Przedszkolaki wezmą udział w konkursie. Praca konkursowa - to wykonanie żółtego pojemnika i pokazanie, co można do niego wrzucić.


Zapraszamy i zachęcamy rodziców do głosowania na naszą pracę na stronie:

https://dzialajzimpetem.pl/


UWAGA! Głosowanie trwa od 1 marca do 3 kwietnia 2022r.

 

Koordynator: Ewa Brodzińska

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 104